27 October 2020

Als POW van Batavia naar Bandoeng, Tjimahi, Changi Singapore. Met Hawaii Maru 2 naar Moji Japan, Fukuoka 8B Inatsuki. Als KNIL-ML naar Manilla, Bundaberg Australië (NEI-PEP), Batavia Java (121sqn), Medan Sumatra (122sqn). Van Tandjun Priok naar Rotterdam met MS 'Fair Sea'. Terechtkomen in contractpension 'Rodanborgh' Aardenburg. Naar Vlissingen en uiteindelijk Amsterdam.

First version published on: 2013-08-18

  • Updated uMap picturing his 42-46 'travels' as KNIL POW.

  • Corrected image locations

roel
Roel Bazuin

Vanaf 1990 schrijf ik verhalen en artikelen. Opinie, research, case study’s.

De laatste 15 jaar focus ik op de genealogie van mijn Eur-Aziatische takken. En daarmee samenhangende geschiedenis voor context en begrip.

CreativeCommons BY NC
Contact

Reacties, vragen, meewerken? Gebruik het Mail formulier of Discord, Mastodon, Twitter, Gitlab.

map of japanese POW camps
Figure 1. map of japanese POW camps
Gevangenenkamp Fukuoka 8B
Figure 2. Gevangenenkamp Fukuoka 8B
Fukuoka 8B - Aug. 26 - 1945 aerial photo
Figure 3. Fukuoka 8B - aerial photo
Roster fukuoka 8b CW Bastiaans
Figure 4. Roster fukuoka 8b CW Bastiaans
Smashed B-17s Andir 19-02-1942
Figure 5. Smashed B-17s Andir 19 Feb. 1942
The only known photograph of KNIL Hurricanes on Java seen here on the road between Tanjong Priok and Kemajoran
Figure 6. KNIL Hurricane on the road
20200630185617 bd0e8cee th
Figure 7. Hellship Macassar Maru
map singapore changi
Figure 8. map singapore changi pow camp
Changi Prison in 1945
Figure 9. Changi Prison in 1945.
20200630185617 e143832a xs
Figure 10. Hellship Hawaii Maru 2
Registratiekaart KNIL
Figure 11. Registratiekaart KNIL
SSMenora sydney batavia bastiaans
Figure 12. a/b HMAS ‘Manoora’
Australie Bundaberg huis bastiaans
Figure 13. Huis bij Bundaberg Australie
Technics Crew 122sqn 1948
Figure 14. Crew 122sqn between 2 P-51
Sumatra huis bij Tobameer
Figure 15. Sumatra. Trip naar Tobameer
440px Maetsuycker as hospital ship
Figure 16. HSA Maetsuycker
konvooi tanks batavia tandjung priok xs
Figure 17. konvooi met tanks batavia tandjung priok
Fair Sea
Figure 18. MS 'Fair Sea'
kamp Aardenburg voor barak bastiaans
Figure 19. Voor een barak van "contractpension" Rodanborgh Aardenburg
800px CJMV Noordstraat ca. 1960
Figure 20. Noordstraat Vlissingen ca 1960
IMG_5802_v1
Figure 21. Steenenbeer Vlissingen ca 2013

Krijgsgevangen in Japan

Opa heeft, zoals zovele KNIL veteranen, over die periode niet of nauwelijks gesproken.

Bastiaans Carol Wilhelm

Opa Carol Wilhelm Bastiaans zat gevangen in het krijgsgevangenenkamp Fukuoka 8B [1] op het eiland Kyushu in Japan [2] en overleefde op 9 augustus 1945 de atoombom op Nagasaki [3].
Volgens het verhaal was hij ten tijde van de bom ondergronds in de Yamano mijn. Vele andere krijgsgevangenen echter niet, getuige het verslag 'alles bleef stil, doodstil' [4].

Flarden van het verhaal dwarrelen door de familie.

Toevallig vond ik zijn naam in een lijst van gevangenen in Fukuoka 8B, ook bekend als 'Inatsuki'.

Hij was 'tewerkgesteld' [5] in de 'Yamano' kolenmijn van Mitsui Mining Co (Mitsui Kozan), tegenwoordig Nippon Coke & Engineering Co., Ltd. (Nippon Cokes Kogyo Kabushiki Gaisha, 日本コークス工業株式会社).

NR NAAM                     KNR RANG STB
10 Bastiaans, Carel Wilhelm 305 sgt  92426

Tijdlijn 1941 - 1950

bastiaans_cw_map_reis_v1
Bastiaans CW 42-46 travel as KNIL POW (uMap)

Het kostte me een jaar of 6 om zijn geschiedenis tussen 1941 en 1950 te reconstrueren [6].

Toen ik zijn verhaal in 2013 voor het eerst opschreef, waren veel details niet bekend. Nog steeds weet ik niet hoe hij van Kyushu in Manila is terechtgekomen. Op het kaartje een groene lijn. Of hoe van Manila naar Australie is gereist.

"Dan is er een contingent luchtvaart-personeel, dat voor de M.L. naar Java en Australië is overgebracht en reeds ingeschakeld is in werkzaamheden, op luchtvaartgebied. Er waren toen nog ongeveer 4200 man in Manila achtergebleven".[7]

In de loop der jaren groeide de stapel aantekeningen en kattebelletjes in mijn archief. Memo-tjes aan mezelf als ik online weer iets gevonden had, iemand aan de telefoon had gesproken. Er ineens een herinnering kwam boven drijven.

En soms loop je ineens tegen een nieuw stuk van de puzzel aan die het verhaal verder completeert.

Aanval op Kalidjati

Hij behoorde als ML-KNIL [8] vliegtuigmonteur tot de jachtafdelingen van de 4de vliegtuiggroep (VLG IV)[9] [10]. De groep heeft het Maospati Vliegveld te Madioen - Java als basis. Zelf is hij gestationeerd op Andir, als onderdeel van de afdeling 2 VLG IV [11].

map_west_java_1942
Kalidjati

Rond 15 februari werden de afdelingen 1 en 2 van VLG IV gereorganiseerd. Men had begin februari zware verliezen geleden tijdens een massale bom aanval op Surabaya [12].

Het technisch personeel ging naar het vliegveld Kemajoran bij Batavia en hielp mee met de assemblage van 39 crated Hawker Hurricanes IIB die begin februari in Tanjung Priok waren gelost, aangevoerd door de HMS Athene.[13] De vliegers en monteurs vonden slaapplaatsen in diverse woningen op en aan de rand van het vliegveld.[14]

Op 20 februari kwam de eerste Japanse aanval op vliegveld Kalidjati [15] bij Bandoeng. De schade was beperkt: de toestellen werden niet geraakt. Op 21 februari volgde een tweede aanval. Er vielen slachtoffers, maar niet bij 2 VLG IV.

Op 24 februari was de Hurricane eenheid operationeel en werd ingezet bij de verdediging van het vliegveld. Dat lukte zeer matig; er werden 4 toestellen uitgeschakeld. Tijdens de aanvallen werd vrij veel schade aangericht aan de rand van het veld.

Verplaatsen naar Ngoro

map_oost_java_ngoro_1942_v2
Ngoro

Na deze aanval werd 2 VLG IV verplaatst.

Op 25 februari vlogen de overgebleven 7 Hurricanes via Madioen naar Ngoro (Blimbing) in de buurt van Surabaya. Het personeel vertrok in konvooi in vrachtauto’s. Een deel van de monteurs reisden op eigen gelegenheid via Bandoeng (Andir).

Opa ging met de motor maar had het geluk dat hij met een Lockheed L12 mee kon naar Ngoro.

Er was een overschot aan monteurs voor de overgebleven 7 Hurricanes. Opa en zijn maat Jack Vleugels werden bij de Amerikanen (17th Pursuit Squadron USAAF) ingedeeld. Zij namen hun intrek in tenten en woningen in de kampong aan de rand van het veld.

De totale sterkte bestond uit 12 Curtiss P-40 Warhawk’s, 6 Brewster Buffalo’s en 7 Hurricanes IIB’s. Op 27 februari werd er door de Hurricanes niet gevlogen en zij waren dan ook niet betrokken bij de slag om de Javazee. Door het ontbreken van radio kristallen, munitie en hydraulische olie waren de kisten niet 100% operationeel. De monteurs van 2 VLG IV kregen van de Amerikanen instructie over de P-40 motoren.

map_java_japanese_attack
Java

"Op 28 februari 1942 landt het Japanse 16de Leger op drie plaatsen op de kust van West-Java: ruim 20.000 man bij Merak en in de Bantambaai op de noordwestpunt van Java, en circa 3.000 man bij Eretan Wetan ten noordwesten van Cheribon. De belangrijkste Japanse doelen waren de steden Batavia, Buitenzorg en Bandoeng en het ten noorden van Bandoeng gelegen vliegveld Kalidjati. De leiding van het KNIL besloot de verdediging te concentreren op de Bandoengse hoogvlakte. Op 6 en 7 maart vonden bij de KNIL-stellingen ten noorden van Bandoeng zware gevechten plaats. Kalidjati werd op 1 maart ingenomen. Op 8 april kapituleert het KNIL, de geallieerden op 12 maart." [16]

Om 05.30 steeg 2 VLG IV op voor een aanval op de Japanse landingsvloot nabij Rembang. 2 vliegers verloren het leven. 7 toestellen werden zwaar beschadigd.

Dezelfde dag werd het vliegveld aangevallen door Japanse Navy-O’s. De net gelande toestellen waren nog niet herbewapend en afgetankt en konden niet opstijgen. Al het personeel vluchtte van het veld af. Nagenoeg alle toestellen werden door de aanval buiten gevecht gesteld.

Alle eenheden trokken zich daarna in auto’s terug naar Bandoeng nadat de rest van de toestellen vernield waren. Men reisde via Madioen, Djokjakarta, Keboemen, Kroya, Banjar, Tasikmalaja en Garoet. 'S nachts rustte men uit tussen Keboemen en Kroya en kwamen in de ochtend van 2 maart in Bandoeng aan.

POW in Bandoeng

map_bastiaans_bandoeng
Bandoeng

Op 4 maart 1942 begint de technische dienst van de ML-KNIL met het onklaar maken van vliegtuigen. Op 5 maart trekken de eerste Japanse militairen het onverdedigde Batavia binnen.

Op zijn registratielijst staat ‘op 5-4-1942 in Japans krijgsgevangenschap gevoerd’. Op dat moment was hij Sergant-Majoor monteur.

In Bandoeng werden de gevangenen geconcentreerd in de kampementen van het 15de Bataljon Infanterie, het 1ste Depot Bataljon en de Luchtdoelartillerie. Hij is samen met zijn maat Jack krijgsgevangen in een van deze kampen.

Van Bandoeng naar Tjimahi en Batavia

map_batavia_bastiaans_v2
Batavia

In juni worden ze overgebracht naar een van de grote krijgsgevangenkampen in Tjimahi [17]: de kampementen van het 4de en 9de Bataljon Infanterie, de Bergartillerie, het 6de Depot Bataljon en het Treinkampement. Verblijf 6 tot 8 maanden.

Eind 1942 per trein terug naar Batavia.

De grootste krijgsgevangenkampen in Batavia[18] waren de Uniekampong in de haven, de gevangenis van Glodok en het kampement van het 10de Bataljon Infanterie in het centrum.

Naar Singapore

map_singapore_bastiaans_v1
Singapore

Vanaf Tanjung Priok per Hellschip (De Makassar Maru) op 29 september 1943 naar het Changi-kamp in Singapore.

Onderdeel van de zg. 'Java party 17' [19].
Aankomst op 30 september.

Vanaf Singapore ging je door naar Birma (spoorweg) of Japan.
Voor opa werd het Japan.

Met Hellship Hawaii Maru 2 naar Japan

20200726172808 863bb2b2
Near Hanoi

Op 18 oktober aan boord van de Hawai Maru 2. De ongeveer 5000 km lange reis gaat echter niet door en men wordt op 22 oktober weer van boord gehaald. Op 6 november vertrekken 1230 krijgsgevangenen van Singapore naar Japan.

Het schip voer in een con­vooi met een andere schepen met krijgsgevangenen. Saigon wordt op 11 november gepasseerd. Tussen 26 en 28 november: luchtalarm. Op 27 november wordt het convooi van 15 schepen aangevallen door 3 B-25 bommenwerpers van het 14e Air force. 1 schip zinkt. De Hawaii Maru neemt 900 drenkelingen aan boord. Op 30 november wordt in Shanghai extra voedsel ingenomen.

Fukuoka 8B in Japan

map_moji_bastiaans_v1
Moji

Op 3 december aankomst op de eindbestemming Moji op het eiland Kuyshu in Japan. Daar werd men verdeeld in groepen en opa ging per geblindeerde trein naar Inatsuki in het Fukuoka district. Op 5-12-1943 aankomst in Fukuoka 8B, bij de kolenmijn ‘Jamano’ van Mitsui Mining Co (Mitsui Kozan), tegenwoordig Nippon Coke & Engineering Co., Ltd. Jack verdwijnt naar Fukuoka 21B.

"Eerste Luitenant Toda is de Japanse commandant van Fukuoka 8B. De dagelijkse leiding was echter in handen van sergant Maj. Hij was uitermate wreed, sluw en wraakzuchtig, evenals zijn mede officieren Haito, Stresaki en Sakata. Het kamp wordt ook bewaakt door gewone burgers die in wreedheid de Japanse officieren soms overtreffen. Onder hen Haito, Goto, Ota, Stresaki, Sakata, Ito en Eto. Na de oorlog worden zij berecht en krijgen 20 tot 40 jaar."

De leefomstandigheden in het kamp zijn erbarmelijk en het werk in de mijn is gevaarlijk en uitputtend. Ook het mijnbouw personeel is sadistisch en hard naar de gevangenen. De gevangenen werken in 3 ploegen van 8 uur en lopen een uur heen en terug van het kamp naar de mijn. Er zijn regelmatig instortingen, waardoor enkele gevangenen de dood vinden. Het hoofdvoedsel bestaat uit 600 gram rijst per dag, verdeeld over 3 maaltijden, plus dunne groentesoep waar een keer per maand een visje aan wordt toegevoegd. Opa weegt 38 kilo als hij wordt bevrijd. Jack is er niet beter aan toe.

"Op 9 augustus 1945 viel de atoombom op Nagasaki. Fukuoka 8B is ongeveer 120 kilometer verwijderd. Op 15 augustus 1945 capituleert Japan."

Vrij in Manilla

map_manilla_bastiaans_v1
Manila

Jack en Bas overleven beiden de atoombom op het nabijgelegen Nagasaki en worden rond september 1945 door de Amerikanen bevrijd [20]. In Fukuoka 8b zitten op dat moment 573 gevangenen, waaronder 274 Nederlanders, 233 Britten en 66 Amerikanen. 25 gevangenen hebben hun internering niet overleefd. Hij woog 38 kg toen hij uit het kamp kwam.

Uitgemergeld, ziek en vol met zweren reizen de mannen vanuit Nagasaki naar Okinawa [21] en vlogen vervolgens via Manilla naar Bundaberg in Australie.

cw bastiaans evacuated kyushu 21 09 1945 xs

In Manilla worden de ex-krijgsgevangenen heringedeeld bij de KNIL. Op zijn registratielijst staat ‘op 21 september 1945 uit Japans krijgsgevangenschap terug’.

We vinden hem op een evacuatielijst [22] "Evacuation rosters: Nagasaki Dejima Docks; Wakayama; Philippines file: 253.4 Bk V" op pagina 25

Ze kregen nieuwe kleding, vers voedsel en konden bijkomen. De gerepatrieerde krijgsgevangenen was slechts een korte periode van herstel gegund. Daar werden de meest fitte militairen geselecteerd voor herbewapening en training.[23]

Hiervandaan gingen de meesten terug naar Nederlands Indië om daar in de volgende oorlog terecht te komen [24].

Eind ’45 en begin ’46 (NL-militairen mochten van de Britten nog niet op Java en Sumatra landen) is het RAPWI programma opgestart (Recovery of Allied Prisoners of War). ML-KNIL personeel en hun families werden toen met vooral (omgebouwde) B-25’s naar Bundaberg gevlogen, waar NL gebruik maakte van een RAAF vliegbasis. Een plek waar ze van de verschrikkingen van de kampen mochten herstellen alvorens weer actief in dienst te gaan.

Bij NEI PEP in Bundaberg - Australië

dagbladpers batavia evacuatie ml australie

Een bericht in de Batavia dagbladpers verteld over evacuatie naar holland, Balikpapan, Makassar en Grote Oost.

Een deel van het ML personeel wordt direct van Manilla naar Australië getransporteerd.

'een contigent luchtvaart-personeel is voor de ML naar Java en Australië overgebracht en reeds ingeschakeld in werkzaamheden op luchtvaartgebied'

"In de zomer van 1945 werd het ML-KNIL ‘120 squadron’ verplaatst van Canberra naar Bundaberg waar het dienst deed als opleidingseenheid van ex-krijgsgevangenen van het ML_KNIL. In augustus 1945 werd hier het no.19 Transport Squadron opgericht die belast werd met koeriersdiensten tussen Brisbane en Port Moresby en bevoorradingstransporten, waaronder voedselvoorziening van ex-krijgsgevangenen en geinterneerden in Nederlands-Indie waar naar schatting nog 80.000 ex-krijgsgevangenen en geinterneerde burgers vastzitten."

map_bundaberg_bastiaans_v1
Bundaberg

Omdat er behoefte was aan vliegtuigmechaniciens ging opa vanuit Manilla direct naar Australië en kwam terecht in Bundaberg in Queensland om daar op het nabij gelegen RAAF[25] vliegveld te werken bij NEI PEP [26]. Later komt hij waarschijnlijk terecht bij het ML-KNIL ‘121 Squadron’ [27] [28].

40 P51D’s werden per schip naar Australie vervoerd en geassembleerd op Bundaberg.[29] In Australië werden de Mustangs bij RAAF-depots gereed gemaakt. De eerste in mei en juni 1945, dus vóór de Japanse overgave op 15 augustus. 19 toestellen (N3-600/618) werden geleverd bij de Nederlandse Personnel and Equipment Pool te Brisbane. [30]

Bersiap

"Op 17 augustus 1945 werd de republiek Indonesië uitgeroepen die niet door Nederland werd erkend. Er ontstaat een bloederige strijd, de ‘Bersiap periode’, die duurt tot de winter van 1946. Deze perode wordt gevolgd door 2 ‘politionele acties’ en andere militaire confrontaties die duren tot begin 1950."

De Bersiap-periode was een gewelddadige periode in de Nederlandse en Indonesische geschiedenis. Openlijk werd door Indonesiërs opgeroepen tot "uitroeien van alle Belanda’s (Nederlanders) en alle Anjing Belanda’s" (Nederlandse honden), waarmee Indische Nederlanders werden bedoeld.

In deze periode werden de ouders en de 2 jongste broers van opa door de Indonesiers met de klewang in hun huis in Soerabaja vermoord. Hun graf is tot op heden niet gevonden.

Rode Kruis en RAPWI

Eenmaal aangesterkt en gesetteld, ging hij op zoek naar de verblijfplaats van zijn gezin. Hij vond hen uiteindelijk via het Rode Kruis.

De familie en Annie Vleugels woonden tijdens de Japanse bezettingsperiode in bij tante Tien die een kledingwinkel dreef aan de Hospitaalweg in Bandoeng. Met de inkomsten van de winkel en verhuur van kamers overleefde men de oorlog.[31] De familie was in de ‘Bersiap-periode’ genoodzaakt te vluchten en kwam terecht in een vluchtelingenhuis aan de Wenckebachlaan.[32] [33] Men woonde in een bediendenhuisje en sliep op matrassen op de grond.

Met RAPWI [34] vloog de familie met Annie Vleugels eind '45 in en omgebouwde B-25 naar Australië [35], naar alle waarschijnlijkheid behorend tot 18(NEI)Squadron. Het vliegtuig was overvol en men kon alleen kleine koffers met persoonlijke bezittingen meenemen.

Ze kwamen terecht in een opvangkamp in de buurt van Brisbane waar ze ongeveer een week verbleven om aan te sterken. Daarna verhuisde men naar een andere locatie, een ex-vakantiekamp, voor een verblijf van een week of twee om aansluitend naar Bundaberg te reizen voor een verblijf van ongeveer 10 maanden. Eerst in een huis in de stad, later op een boerderij in de buurt.

Opa werkte als vliegtuigmonteur op het nabijgelegen vliegveld.

map_tjililitan_bastiaans_v1
Tjililitan
121 en 122(NEI)Squadron

Om op Sumatra over luchtsteun te beschikken en de bij Medan gelegerde RAF Spitfire eenheid te vervangen, werd 1 november 1946 122 Sqn te Tjililitan opgericht. Dit had extra personeel en vliegtuigen afkomstig van 121 (NEI) Sqn. Onder commando van kapitein Gerard Deibel vlogen 12 P-51’s van het 122 (NEI) Sqn en het technisch personeel in een B-25 op 14 november naar hun basis Polonia bij Medan. "In de B-25 zat een ploeg van de technische dienst onder commando van adjudant-onderofficier C.W. Bastiaans".[36]
Op 19 november arriveerde versterking met 5 toestellen. [37]

Bij 122 NEI Sqn in Medan - Sumatra

map_medan_bastiaans_v1
Medan

Opa wordt in 1946 bij het 122(NEI)Squadron [38] op het vliegveld '11VB Polonia' nabij Medan ingedeeld. Hij werkte daar [39] in de functie van 'adjudant-onderofficier en hoofd van de hangar- en lijndienst'.[40]

Het squadron beschikte over 12 P-51 gevechtsvliegtuigen en was belast met het geven van luchtsteun op Sumatra.

Zijn gezin vertrekt op 28 september 1946 met de HMAS ‘Manoora’ [41] van Brisbane en reist via Makassar naar Batavia. Zij wonen ongeveer 2 jaar aan de Matramanweg.

In '48 ' vertrekken zij naar Medan. De situatie ter plaatse blijft gevaarlijk. Bij familietripjes op Sumatra gaat steevast de Brengun mee. De kinderen konden weer naar school.

Op 20 juli 1947 startte de eerste 'politionele actie'. Tijdens de 1e politionele actie, op 21 juli 1947, werd 122(NEI)Squadron ingezet bij operatie "Pelikaan". Dit beoogde de uitschakeling van de vijandelijke AURI. Deze had vijandelijke toestellen op o.a. de vliegvelden Lhonga en Kotaradja geplaatst. Er werd steun verleend aan de Nederlandse grondtroepen met gebruik van o.a. 250- en 500-ponds bommen, en raketten van 40 en 70 pond. En natuurlijk de P-51 boordbewapening. In totaal heeft het 122(NEI)Squadron tijdens de 1e politionele actie zo’n 200 sorties gevlogen. [42]

Laatste statieportret 122 squadron en 6 P51’s - begin 1950
Laatste statieportret 122 squadron en 6 P51’s - begin 1950

Vlucht naar Java. Op 'verlof' naar Nederland

Map Aardenburg Rodanborg_v1
Aardenburg

In 1950 gaat opa op ‘verlof’ [43] naar Holland. Men voer met de AHS 'Meatsuyker’[44], een klein Hollands hospitaalschip, van Medan naar Jakarta. Na een kort verblijf werden zij in konvooi onder begeleiding van tanks van hun verblijfplaats naar Tanjung Priok gebracht.

Op 6 juni 1950 vertrek van Tanjung Priok met de MS ‘Fair Sea’ [45] naar Nederland. De start van een 'eenjarig verlof'. Aankomst 10 juli 1950 in Rotterdam waarna het gezin terechtkwam in het contractpension [46] 'kamp Rodanborgh' bij Aardenburg. Na een verblijf van enkele maanden verhuizen ze naar Vlissingen. Eerst in de Noordstraat, later aan de Steenenbeer.

Op 26 juli 1950 werd hij verbonden bij het Commando Legerluchtmacht Nederland als opzichter der 1e klasse, Adjudant Onderofficier vliegtuigmonteur. Op die dag wordt het KNIL formeel opgeheven. Hij werkte op de vliegvelden Valkenburg en Woensdrecht. Na enkele malen te zijn gepasseerd bij promotierondes en anderzijds schandalig te zijn behandeld door het hollandse militaire apparaat vertrekt hij.

Hij werkte hierna jaren bij een Esso benzinestation op de weg tussen Vlissingen en Middelburg.

"Als ik als kind vraag hoe opa aan de bult op zijn voorhoofd komt, krijg ik als antwoord: ‘door een geweerkolf’. Ik kijk hem niet begrijpend aan, maar verdere uitleg zit er niet in. Op dat moment leert hij mij schieten met een luchtbuks in de achtertuin van ons huis. Pas vele jaren later zie ik verband tussen zijn cryptische antwoord en de daarmee samenhangende omstandigheden."

Naschrift

'Opdat de verhalen en geschiedenis niet vergeten worden’.
"Als ik als kind vraag hoe opa aan de bult op zijn voorhoofd komt, krijg ik als antwoord: ‘door een geweerkolf’. Ik kijk hem niet begrijpend aan, maar verdere uitleg zit er niet in. Op dat moment leert hij mij schieten met een luchtbuks in de achtertuin van ons huis. Pas vele jaren later zie ik verband tussen zijn cryptische antwoord en de daarmee samenhangende omstandigheden."

Nederland blijft in de positie, dat het de enige overheid is, die haar koloniale dienaren niet betaald heeft. [47]
Hij was een van de 42.000 KNIL krijgsgevangenen [48] die 3,5 jaar in een Japans interneringskamp gedwongen werd te werken voor de Japanse oorlogsmachine. Een van de mensen die 1265 dagen werden uitgehongerd, geslagen, geschopt en bedreigd. Een van de KNIL-soldaten die in 1950 met gezin, met achterlating van have en goed, op 'bijzonder verlof' werd gestuurd naar holland. Een van de dienaren waaraan door zijn overheid 3,5 jaar salaris niet werd uitbetaald. Een van de Indische Nederlanders die niet werd gecompenseerd voor verlies van bezit.

Appx B: Tijdlijn 1942 - 1950

Timeline C.W. Bastiaans + wat context.

Toen ik zijn verhaal in 2013 voor het eerst opschreef, waren veel details niet bekend. In de loop der jaren groeide de stapel aantekeningen en kattebelletjes in mijn archief. Memo-tjes aan mezelf als ik online weer iets gevonden had, iemand aan de telefoon had gesproken. Er ineens een herinnering kwam boven drijven.

Op enig moment heb ik alles in een spreadsheet gezet en daar - relevante hstorische - gebeurtenissen aan toegevoegd. De spreadsheet bevat 230 records uit 39 bronnen (2021-03-04). Een selectie in de tabel.

Date year what relevant

20-02-42

1942

Eerste aanval Japanners op Kalidjati bij Bandoeng

Schade beperkt. 12 vijandelijke bommenwerpers en 20 Jagers

25-02-42

1942

2 VLG IV verplaatst naar Ngoro (Blimbling)

7 Hurricanes

27-02-42

1942

Door Hurricanes niet gevlogen; niet betrokken bij slag om Javazee

ontbreken van radio kristallen, minutie en Hyd olie

28-02-42

1942

2 VLG IV valt de landingsvloot aan bij Rembang

2 vliegers komen om; 7 toestelen zwaar beschadigd

01-03-42

1942

Inname vliegveld Kalidjati

door Japanse gevechtsgroep die bij Eretan Wetan was geland

04-03-42

1942

Technische dienst ML-KNIL start met onklaar maken vliegtuigen

-

06-03-42

1942

bij de KNIL-stellingen ten noorden van Bandoeng zware gevechten

Japanse vliegtuigen beheersten het luchtruim en het moreel van de KNIL-troepen was door de vele terugtochten laag.

08-03-42

1942

Capitulatie KNIL

09:00 on 8 March the Commander-in-Chief of the Allied forces Ter Poorten announced the surrender of the Royal Netherlands East Indies Army in Java. "

05-04-42

1942

Opa in krijgsgevangenschap

op registratielijst

05-04-42

1942

Opa Kamp Bandoeng, 15e Bataljon

Onderdeel Java party 17; het 17e krijgsgevangenentransport vanuit Java

08-04-42

1942

Capitulatie geallieerden

-

10-12-42

1942

Evacuatie KNIL en een gedeelte van de Australische troepen van Timor naar Australië (10 tot 18 december 1942 )

-

31-08-43

1942

Opa Tjimahi 4e en 9e Bataljon

Onderdeel Java party 17; het 17e krijgsgevangenentransport vanuit Java

26-09-43

1943

Opa vanaf Tanjung Priok per schip (de De Makassar Maru) naar het Changi-kamp in Singapore 2600 kr (429 Eng, 2169, 2169 Ned, 2 Austr)

Onderdeel Java party 17; het 17e krijgsgevangenentransport vanuit Java

18-10-43

1943

Op 18 oktober aan boord van de Hawai Maru 2.

De reis gaat niet door

22-10-43

1943

Op 22 oktober van boord gehaald van de Hawai Maru 2.

-

06-11-43

1943

Opa Vertrek met 1230 krijgsgevangenen (11 Eng, 1218 Ned) op Hawai Maru 2.

In convooi met 15 andere schepen

11-11-43

1943

Opa Saigon gepaseerd ab Hawai Maru 2

-

27-11-43

1943

Opa’s convooi wordt aangevallen door 3 vliegtuigen. 1 schip zinkt ab Hawai Maru 2

Hawai Maru neemt 900 drenkelingen aan boord

30-11-43

1943

Op inname extra voedsel in Shanghai ab Hawai Maru 2

-

03-12-43

1943

Opa aankomst ab Hawai Maru 2 in Moji op Kuyushu in Japan

-

04-12-43

1943

Opa per geblindeerde trein naar Inatsuki in het Fukuoka district

-

05-12-43

1943

Opa (+ 300 pow) aankomst in Fukuoka 8B, bij de kolenmijn Jamano van Mitsui Mining Co (Mitsui Kozan), tegenwoordig Nippon Coke & Engineering Co., Ltd.

3 Oct 1943: Established as Fuk-19-B, 19 Apr 1944: Renamed Fukuoka 11-D, Aug 1945: Renamed Fukuoka 8-B

01-05-45

1945

Eerste van de 40 P51D komt aan ( mei en juni ). De rest tussen oktober 1945 en maart 1946

19 toestellen (N3-600/618) werden geleverd bij de Nederlandse Personnel and Equipment Pool te Brisbane.

10-06-45

1945

Arrival of Dutch Forces in North Sumatra

Australian forces land in Brunei. Dutch forces land in North Sumatra.

09-08-45

1945

Val van de atoombom op Nagasaki. "Fat Man" was dropped from the B-29 bomber Bockscar

Fukuoka 8B is ongeveer 120 kilometer verwijderd. An estimated 39,000 people were killed outright by the bombing a further 25,000 were injured.

15-08-45

1945

Capitulatie Japan

VJ Day (Victory in Japan)

17-08-45

1945

Bersiap start

Euphoria of revolution spreads across the country

17-08-45

1945

Republiek Indonesia uitgeroepen

-

17-08-45

1945

The Japanese in Java and Sumatra disband the Peta/Giyugun and Heiho, dismantling command structures and membership.

17 to 25 August

01-09-45

1945

Brawls break out in Surabaya between Indonesian youths and newly freed Europeans.

opa’s vader moeder en 2 broers worden vermoord door de indonesiers

02-09-45

1945

Formal Japanese surrender on deck of USS Missouri

-

12-09-45

1945

Opa Evacuatie Fukuoka 8B kamp

n Fukuoka 8b zitten op dat moment 573 gevangenen, waaronder 274 Nederlanders, 233 Britten en 66 Amerikanen. 25 gevangenen hebben hun internering niet overleefd. Hij woog 38 kg toen hij uit het kamp kwam.

21-09-45

1945

Opa op 21 september terug uit krijgsgevangenschap' (registratielijst)

In Manilla worden de ex-krijgsgevangenen heringedeeld bij de KNIL.

30-09-45

1945

Bundaberg aankomst opa

Werkt bij NEI-PEP

15-10-45

1945

RAPWI vliegdienst vervoerde ML-KNIL en hun families , wo oma + ma + oom Wallie naar Australië

In een North American B25 Mitchell naar Australië

15-10-45

1945

oma + ma + oom Wallie in opvangkamp in de buurt van Brisbane

verblijf enkele weken

15-11-45

1945

oma + ma + oom Wallie in ex-vakantiekamp

Verblijf ~ 2 weken

30-11-45

1945

oma + ma + oom Wallie naar Bundaberg

Verblijf ~ 10 maanden

15-04-46

1946

Oprichting KNIL Medan Bataljon 'Gagak Hitam' met stadswachter, Landstormers, en het daar aanwezige gewezen inheemse KNIL militairen, vrijwilligers van diverse landaarden, bijvoorbeeld Arabieren, Klingelezen en Chinezen

Op 18 juli 1946 werd de naam Medan Bataljon verandert in VI Bataljon Infanterie (INF.VI). Hierbij werden vele mannen, oud Marechaussees, die onder Westerling hadden gediend, de kern. Onder het volk stonden ze bekend als Maresosee. Deze mannen hadden o.a. ook geholpen bij het vernietigen van de beruchte bende Gagag Hitam onder leiding van Hayrullah

13-07-46

1946

KNIL luitenant Westerling vertrekt van Sumatra naar Batavia

-

28-09-46

1946

oma + ma + oom Wallie vertrek met HMAS 'Manoora' vanuit Brisbane naar Batavia

Verblijf ~ 2 jaar

01-11-46

1946

Officiele oprichting 122 Sqn te Tjililitan

-

14-11-46

1946

de eerste twaalf P-51s van het 122 Sqn, onder begeleiding van een B-25 (het technisch personeel), van Tjililitan naar Polonia bij Medan, een afstand van 1390 km

In de B-25 zat een ploeg van de technische dienst onder commando van adjudant-onderofficier C.W. Bastiaans."

19-11-46

1946

5 extra P51’s arriveren van het 122 Sqn op Polonia bij Medan

-

01-12-46

1946

Bersiap end

-

25-03-47

1947

Linggadjati Agreement, first ceasefire.

a political accord concluded on 15 November 1946 by the Dutch administration and the unilaterally declared Republic of Indonesia in the village of Liggarjati, near Cirebon in which the Dutch recognised the republic as the de facto authority in Java, Madura and Sumatra.

20-07-47

1947

Start eerste 'politionele actie'. codenaam "operatie Product"

duurde tot 5 augustus 1947

21-07-47

1947

Pelikaan tegen vliegveld Lhonga. Ondersteuning I-I RI[14 en Z-Brig[15] met aanvallen in de buurt van Arnhemia]

1ste politionele actie 122(nei)sqn

22-07-47

1947

vernieling vijandelijk afweergeschut, beschieting loopgraven en stellingen bij Arnhemia. Vernietiging motorcolonne bij Brastagi

1ste politionele actie 122(nei)sqn

05-08-47

1947

Einde eerste 'politionele actie'. codenaam "operatie Product"

-

09-12-47

1947

431 mannen in het dorpje Rawagede op West-Java door Nederlandse militairen geexecuteerd

today, Balongsar

12-12-47

1947

Ereteken voor Orde en Vrede.

voor opa

19-01-48

1948

Renville Agreement establishes the Van Mook line between Republican and Dutch held territories

-

28-09-48

1948

oma + ma + oom Wallie vertrek naar Medan

Verblijf ~ 2 jaar

19-12-48

1948

2 C-47s van 20Sqn vertrokken van Tjililitan naar Medan. Zij brachten vandaar personeel en materieel van 122 Sqn naar Padang die zouden worden ingezet voor luchtsteun tijdens een doorstoot naar Fort de Kock.

2ste politionele actie 122(nei)sqn

19-12-48

1948

start tweede 'politionele actie'. Codenaam 'Kraai'

Hoofddoel was de vernietiging van de macht van de Republiek Indonesië door Jogjakarta en Boekittinggi (het voormalige Fort de Kock) te bezetten

27-12-49

1949

soevereiniteitsoverdracht aan Republiek Indonesia

The Republic of Indonesia was declared

06-05-50

1950

Opa + oma + ma + oom Wallie vertrek met AHS 'Meatsuyker' naar Djakarta

Na een kort verblijf werden zij in konvooi van hun verblijfplaats naar Tanjung Priok gebracht.

06-06-50

1950

oma + ma + oom Wallie vertrek met MS 'Fair Sea' vanuit Tanjung Priok naar Rotterdam

-

26-06-50

1950

KNIL opgeheven

-

26-06-50

1950

verbonden bij het Commando Legerluchtmacht Nederland als opzichter der 1e klasse, Adjudant Onderofficier vliegtuigmonteur

-

10-07-50

1950

oma + ma + oom Wallie aankomst met MS 'Fair Sea' in Rotterdam

-

11-07-50

1950

Aankomst kamp Rodanborgh bij Aardenburg

-

Appx C: POW kamp Fukuoka 8b Japan

map fukuoka noord
Figure 22. map fukuoka noord
Locatie

Fukuoka 8b [49] ligt bij een klein niet-geïdentificeerd mijnstadje 40 tot 50 mijl ten zuiden van Moji en ongeveer 40 mijl ten oosten van Fukuoka. De oorspronkelijke grootte van het kamp was 200 'x 200' omgeven door een 10 'houten hek met een geladen draad aan de bovenkant.

Gevangenen

251 Britse gevangenen waren de eerste bewoners van dit kamp (13 oktober 1943 van de Ussuri Maru). Op 25 december 1943 kwamen 270 Nederlandse gevangenen aan. Medisch personeel van het Britse en Nederlandse leger was aanwezig in beide groepen. Capt. Peter Williams, Royal Artillery, was de algemene commandant van het gevangenkamp. Een detail van 69 Amerikaanse gevangenen uit een kamp in Tanagawa, nabij Osaka op Honshu bereikte dit kamp in maart 1945. Het totale aantal gevangenen kwam op 590.

Rosters

Originals [50] located in 'Record Group 331 Box 920; these files were mostly hand written and each page is we have photographs of each page'.

fuk 08 innatsuki brits
Figure 23. fuk 08 innatsuki (Brits)
Huisvesting

De vloeren waren van vuil. Sommige van deze gebouwen waren aan de binnenkant geïsoleerd met gips, andere met multiplex. Weer anderen waren helemaal niet geïsoleerd. Later werden twee extra kazernes. Alle barakken voorzien van papieren ramen. Geen verwarming. Gevangenen lagen op individuele strooien matten of baaien. Kasten waren voorzien voor het opslaan van kleding. De barakken waren besmet met luizen.

Voedsel

Het hoofdvoedsel bestond uit tussen 550 en 750 gram rijst per dag verdeeld in drie maaltijden plus dunne groentesoep met ongeveer een keer per maand toegevoegde vis. Het eten werd gekookt in grote ijzeren ketels.

Behandeling

Het Japanse toezichthoudende personeel was behoorlijk algemeen wreed en de afranselingen kwamen frequent voor. De mijnen waren niet uitgerust met veiligheidsvoorzieningen. Cave-ins waren gebruikelijk en verschillende sterfgevallen werden hierdoor veroorzaakt. De gevangenen waren zich voortdurend bewust van dit gevaar en hun nerveuze angst was een grotere bedreiging voor hun gezondheid dan het eigenlijke werk volgens de kampchirurg.

Appx D: Japanese Hellships

Een Japans helleschip was een schip van de Japanse marine dat het Japanse leger gebruikte om krijgsgevangenen en Aziatische dwangarbeiders (romoesja’s) te vervoeren. De schepen stonden bekend om de zeer slechte omstandigheden aan boord en de wrede manier waarop de bemanning krijgsgevangenen behandelde. Deze krijgsgevangenen werden tijdens de Tweede Wereldoorlog vanaf de Indonesische archipel, de Filipijnen, Hongkong en Singapore naar Birma, Siam, Sumatra, De Molukken, Japan, Formosa, Mantsjoerije of Korea vervoerd om aldaar gedwongen te werk gesteld te worden [51].

D.1. Makassar Maru

Macassar Maru (Sistership Samarang Maru)
Figure 24. Sistership Samarang Maru

De Makassar Maru (4.026 ton) vertrok op 26-9-1943 met 2600 krijgsgevangenen (2169 Nederlanders, 429 Engelsen, 2 Australiërs) uit Batavia (Tandjong Priok) naar Singapore. Dit transport werd aangeduid als Java Party 17, het 17e krijgsgevangenentransport vanuit Java. Deze groep vertrok 's morgens om 5.00 uur met de stadstram naar het eindpunt in Tandjong Priok; vervolgens werd gelopen naar de kade van de Rotterdamse Lloyd. Om 14.30 uur ging iedereen aan boord, om 17.00 uur voer het schip de haven uit.

Het schip was niet groot, het ruim met krijgsgevangenen was overvol, de mannen zaten op de vloer, het was zeer heet. Sommigen wisten zich aan dek te verschuilen. Op 29-9-1943 werd de rede van Singapore bereikt, op 30-9-1943 's morgens vroeg vond de ontscheping plaats, waarna de mannen met vrachtwagens naar het Changi-kamp werden gebracht.

NOOT. Binnen enige weken na aankomst in Singapore werden deze krijgsgevangenen overgebracht naar Japan, deels met de Matsue Maru 2, deels met de Hawaii Maru 2. De Makassar Maru werd op 1943-10-07 tot zinken gebracht door de USS Hoe en USS Aspro [52].

D.2. Hawaii Maru 2

Hawaii Maru 2
Figure 25. Hawaii Maru 2

De Hawai Maru 2 (soms aangeduid als Nichi Maru) vertrok op 6-11-1943 met 1230 krijgsgevangenen (bijna allen Nederlanders) uit Singapore naar Japan (900 in het voorruim, 300 in het achterruim). Deze krijgsgevangenen vormden een deel van Java Party 17. Het schip voer in een convooi met een ander schip met krijgsgevangenen; er was een week lang storm, waardoor er veel zeezieken waren.

Er werd onvoldoende voeding verstrekt. Er waren geen sterf¬gevallen onderweg.

Op 27-11-1943 werd het convooi van 15 schepen aangevallen door drie vliegtuigen: een ander schip met krijgsgevangenen werd tot zinken gebracht, de Hawaii Maru 2 nam 900 drenkelingen (Japanse soldaten en burgers) aan boord. Op 30-11-1943 werd in Shanghai extra voedsel ingeladen.

Op 3-12-1943 kwam het schip aan in Moji. de krijgsgevangenen werden overgebracht naar diverse krijgsgevangenkampen op het zuidelijkste eiland Kiushu en op het hoofdeiland Honshu (zie tabel). De mannen voor de Osaka-kampen werden met de veerboot overgezet naar Shimonoseki, waarna het transport verder ging per trein.


5. De 27 personen uit de stamboom die ik tot nu toe heb gevonden zijn terecht gekomen in kampen in Indonesië (Java en Sumatra), Thailand / Birma (spoorweg) en Japan. De meesten kwamen terecht in Birma en Japan - https://www.roelbazuin.nl/stamboom/bastiaans_en_familie_in_japanse_kampen.html
6. Timeline C.W. Bastiaans van 15 februari 1942 tot 11 juli 1950. - https://www.roelbazuin.nl/stamboom/timeline_cwbastiaans_mlknil_fukuoka_medan.html
7. Nederlandsche Dagbladpers te Batavia 07-12-1945 - via Delpher
11. The CW-21B squadron (2-VlG-IV) was newly formed effective 1 March 1941 at Andir (near Bandoeng) in western Java under 1/Lt. R.A.D. Anaemet - https://warbirdforum.com/casius.htm
12. All 13 available Curtiss CW-21b “Interceptors” had been scrambled from their base at Tanjong Perak but they were attacked from above and behind by sixteen or more Japanese fighters. Seven Interceptors were shot down and three badly damaged. - Bron: Javagoldblog
14. By February 9, 1942, a total of 43 crated Hurricanes had reached Tanjong Priok, the port of Batavia. The desperately needed fighters were erected right there and transported by road to Kemajoran where a team consisting of RAF, ML-KNIL and KNILM personnel worked shifts around the clock in an impressed KNILM hangar. Though hindered by a lack of tools and experience, the first Hurricanes were test-flown by RAF pilots five days after their crated arrival. RAF and ML-KNIL pilots ferried them to Tjililitan, from where six were flown to Palembang I on February 10, 1942, eight went to PI on February 13 and a final batch of nine was ferried to PI on February 14. Eight Hurricanes went to the RAF reserve in Java and the remaining twelve Hurricanes were handed over to the Dutch forces. Bron: Dutch Hurricanes – Too Few Too Late
17. Welk kamp is mij onbekend
18. Ook hier weet ik niet in welk kamp hij terecht kwam
20. 'The major portion of the Fukuoka occupation Force arrived in the area on 30 september'. Source: http://www.mansell.com/pow_resources/camplists/fukuoka/fuk_01_fukuoka/fukuoka_01/Page01.htm#Index
21. mogelijk met de tot vliegdekschip omgebouwde olietanker USS Chenango - http://www.usschenango.com/history_world_war_ll/images/History_USS_Chenango.pdf
22. [NAGASAKI Dejima evacuees Sept. 21, 1945 (RG 407 Box 1529) - Books V thru IX - http://mansell.com/pow_resources/evacuation/NAGASAKI_Dejima_evacuees_1945-09-21_RG407Bx1529.pdf
24. De vrijheidsstrijd van de Indonesiërs tegen de Nederlanders
25. Royal Australian Air Force
26. Eind ’45 en begin ’46 (NL-militairen mochten van de Britten nog niet op Java en Sumatra landen) is het RAPWI programma opgestart (Recovery of Allied Prisoners of War). ML-KNIL personeel en hun families werden toen met vooral (omgebouwde) B-25’s naar Bundaberg gevlogen, waar NL gebruik maakte van een RAAF vliegbasis. Een plek waar ze van de verschrikkingen van de kampen mochten herstellen alvorens weer actief in dienst te gaan. Bron: Peter Wolf / Indische F[Kamparchieven / oorlogsgetroffenen.nl
27. In een historisch verslag van de voormalig 122 squadron-adjudant stond dat opa betrokken is geweest bij het overvliegen van de TD naar Medan op 12 november ’46. Er is ook een verwijzing naar in het boek van Ward - (De Militaire Luchtvaart van het KNIL 1945-1950 van Otto Ward) - Met dank aan Peter Wolf
28. Het eerder opgerichte 121 Squadron te Tjililitan verzorgde in oktober 1946 de verplaatsing van personeel en materieel near Medan en het stond ook een deel van haar grondpersoneel en vliegers af. Op 1 november 1946 werd het 122 Squadron officieel opgericht en werd toegevoegd aan het lucosu. In dezelfde beschikking werd kapitein A.G. Deibel benoemd tot commandant van het squadron. Hij leidde op 12 november 1946 persoonlijk de vlucht van de eerste twaalf P-51’s, onder begeleiding van een B-25, van Tjililitan naar Medan, een afstand van 1390 km. In de B-25 zat een ploeg van de technische dienst onder commando van adjudant-onderofficier C.W. Bastiaans. - Bron: blz 181; De Militaire Luchtvaart van het KNIL 1945-1950 van Otto Ward
29. * The Royal Netherlands East Indies Army Air Force received 40 P-51Ds and flew them during the Indonesian National Revolution, particularly the two 'politionele acties': Operatie Product in 1947 and Operatie Kraai in 1949. When the conflict was over, Indonesia received some of the ML-KNIL Mustangs. [North American P-51 Mustang; Gunston 1990 p. 39. De levering was in maart, april en juni 1945 (resp.10x P-51K en 31x P-51D). Van deze 41 toestellen bereikten er 40 de ML-KNIL in Australië; ze hadden de kentekens N3-600 t/m N3-640.
30. Na de Japanse overgave ging alles trager. De rest kwam pas tussen oktober 1945 en maart 1946 in Nederlands bezit; teken van mindere urgentie van de RAAF en van een veranderde houding tegenover de Nederlandse koloniale ambities.
31. Oma Elvire Elise Hermina, periode 1930 - 1950: van Nederlands-Indie via Australie naar Nederland - https://www.roelbazuin.nl/stamboom/achtergrond_elvire_elise_hermina_van_nederlands_indie_via_australie_naar_nederland.html
32. . Vermoedelijk rond het huis van Pauline Louise Marie van Doornum-Baronesse van Utenhove, die op 28 november 1945 in haar voortuin aan de Wenckebachlaan in Bandung met dum-dum kogels werd vermoord - https://oorlogsgravenstichting.nl/persoon/35221/pauline-louise-marie-van-doornum-baronesse-van-utenhove
33. Wenckebachlaan → Jl. Trunojoyo (nu genoemd naar een 17e-eeuwse held van het eiland Madoera)
34. Recovery of Allied Prisoners of War (RAPWI) - https://www.roelbazuin.nl/stamboom/rapwi.html
35. In een North American B25 Mitchell naar Australië - https://www.roelbazuin.nl/blog/in_een_b25_naar_australie.html
36. - Bron: blz 181; De Militaire Luchtvaart van het KNIL 1945-1950 van Otto Ward
39. Nu Soewondo Soewondo Air Force Base - https://en.wikipedia.org/wiki/Soewondo_Air_Force_Base
40. De Militaire Luchtvaart van het KNIL 1945-1950 van Otto Ward. Met dank aan Peter Wolf voor de quote uit dit boek
43. Een term die toen gebruikelijk was. De staat implicerende dat men op enig moment (als Indonesië weer een kolonie zou zijn) weer terug zou gaan.
44. She was converted to hospital ship at the cost of the Dutch government, crewed by Dutch Officer’s and Javanese (Indonesian) sailors to treat transport 250 patients - http://www.wikiwand.com/en/List_of_Australian_hospital_ships#/Maetsuycker
46. Contractpensions en –hotels worden met een winstoogmerk gerund. Veel pensionhouders ontdekken al snel dat ze meer winst kunnen maken door goedkoop in te kopen. Populaire groenten zijn andijvie, witlof en spinazie, bij voorkeur gemengd met aardappelen. Culinaire ‘hoogstandjes’ die in pensions geserveerd worden, zijn havermoutpap, aardappelen met jam, erwtensoep met hoefjes, kaken en snuiten van varkens en zuurkoolstamppot. Om de kosten voor de tijdelijke opvang af te dekken worden alle leden van ontheemde gezinnen die een baan hebben, verplicht om 75 procent van hun maandinkomen af te staan aan de Nederlandse overheid. - 'Opgevangen in Andijvielucht' - https://www.ako.nl/opgevangen-in-andijvielucht-9789082373936.html
48. Indië-Veteranen - KNIL -https://www.roelbazuin.nl/project/indie_veteranen/indie_veteranen_KNIL.html